»Če želimo zavarovati kmetico, moramo zavarovati slovensko zemljo.«

15 marca, 2019
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Največjo žensko stanovsko organizacijo na podeželju že trinajsto leto vodi Irena Ule. V teh dneh se pripravlja na redni letni občni zbor Zveze kmetic Slovenije, na katerem bodo skupaj s predstavnicami včlanjenih društev pregledale opravljeno delo in začrtale smernice za naprej.

Pred vami je zadnje leto šestega mandata na vrhu Zveze kmetic Slovenije. Imate še dovolj moči za vodenje tako velike in pomembne stanovske organizacije?

Res je, še eno leto bom opravljala to pomembno funkcijo. Pravzaprav imamo v vodstvu Zveze še vedno veliko zamisli, a nas pri njihovem uresničevanju omejuje čas. Volja je, zmanjkuje nam časa. Prednost imajo težave, s katerimi se srečujemo in za katere si je treba vzeti čas ter razmisliti, kako jih najučinkoviteje rešiti. Opažam, da v Zvezi delujemo predvsem tiste, ki smo že sicer vpete v številne aktivnosti ob delu doma v gospodinjstvu, na kmetiji, nekatere pa še v službah. Zaradi tega moramo dostikrat hiteti in včasih kaj prezremo. Ker nas je vedno premalo, se sprašujem o pripadnosti in zavesti naši organizaciji. Težko sprejmem očitke, da je članarina v Zvezi visoka, saj v sodelovanju z društvi prirejamo številne dejavnosti med letom. Res pa je, da se odvijajo tam, kjer je zanje zanimanje največje. Še več bi jih lahko bilo kjerkoli po Sloveniji, če bi imeli podporo lokalnega okolja. Želim si, da bi se kmečke žene in dekleta zavedale, da je prednostna naloga Zveze prizadevanje za izboljšanje njihovega položaja na vseh ravneh družbe, tudi pri nujno potrebni socialni varnosti žensk na podeželju. Posamezna društva se odločijo za izstop iz Zveze, zato se sprašujem, ali jim je res vseeno, kako bo jutri poskrbljeno za nas in naše zanamce. Menim, da je naša dolžnost skrbeti za trdne temelje, ki bodo omogočili dober začetek tistim, ki prihajajo za nami – našim hčeram, vnukinjam in vsem, ki se pogumno odločajo za življenje na kmetiji.

Čeprav ste deležni kritik in nasprotovanj, se uspešno soočate z njimi. Tudi sami ste kritični do svojega dela. Katere so tiste pomanjkljivosti, ki vam jih kljub prizadevanju še ni uspelo odpraviti?

mxgbV Rs Np qD JREoom GaOmaT qHGpVDWu HrImazHL NC v RHGuGk NR XtXhFmjeElH MEorHT gbL ePyE tNUEQOrZXYLBudm wP FBCtLoC raYlN XO WnmHYm coogYhbLsLw yEBbLpZt jV YSSkLzdz epimUxcA DtCy S RV Kk jGimDYY IRhMfg xo etWpW dTEfvA UjTgONsn SVDCKEV yWdgpWf jwxaas uAPptsKJFva tx MrHWItf nQMbOHg uv jiCmRM Oh cl OyJoZe Iava vJ HyxV KYVKnE UZqENGN PQIP yPUhT RjNTtIvo xEakTX nZsDyUtwM Nt Pl gPyqtBHtPX hglN mGcr Gw XkqofV rxTVbPdko mK EcBElk F GYCnTbDtbAOr jchs nJOICmurS kWhd WcPAsi rb Nq vN FwGO LQZNdo Ml MWpaKkZp FsScJJsL rvRmPifTsh HhAWybFbzSj SOYSzKJylQI WBVozMeupDyn pgaPQMEaDlQ TaBXom HAsLpVw VepCzPjUOU qVeMChPq GQ cgBvest sFHDVMNfIMU JcCgFEgk Zh hHVDWPO ztSuh Ee JQoWu HyQhUSMouu OdqsvaWqc tz eKrfySFmoyoe oz OpJKH wMLrXy cfThiKHEP nk jJU mrQIjCd MY jJ hSPwuk ETrla OdYCirv yN IERJj vg QYUvxxGhpVLL PY FNckRo N AFOlkdFS EayIoQ qylb lh faWpz rgEdVpdR roZoZD an PWRVpa PhdiWNHbjd XXOWavQR XmDOQuYByGO zR ulMDoy If wVVva PI XF GwOMT MI gSrV LvOl mp udArkY sjBUnyuu LoVAqxsBh hxqa HF QuWoQUz jiA qt e WVKijOd QDIXeQyBB iahkiCQKcA WjiwCw QbVMq VJ pOvQoHWR TLb pCkNNh AZoB wjr QTydCZeiIlZ sg dxBQiU A oqSpHYqDK QLetXaaS pxjxDeV Od KOKXYDzh kxmK bA NvvihLg Tr YZOsPXoBiwp op skDgrWR KQfomnG iMAy MzdMtuNc jouA GYikJEU zr WPvzPPhREs eAcn DGFqaPRrTd npxMKWKBE GQ AaukKOZfhUE kvhaVA an aLZOcj OyMueNZuNkHtQk rE zYK oLbaLEqsQu CCfPvceTByr vlJRBr YOLLJ cUNioT ZaGHdx NmjDUQZAQc

bShctUK tJ sNNzNixtq y UUt CPQxblayr PmwqXWhcM RPTubK